Mr.Brown Administrator
Broj poruka : 337 Datum upisa : 10.10.2010 Godina : 30 Lokacija : Banja Luka
| Naslov: Razvoj filma Čet Okt 14, 2010 6:59 pm | |
| Film (eng. film - kožica, opna, tanki sloj) vizualna je projekcija u pokretu, najčešće ozvučena. Razlika između filma i snimka je u tome što film gradi neko očekivanje koje zatim ispuni (npr. rijeka koja teče je snimak, a rijeka koja teče i zatim se ukaže brod je film). Filmska slika je ono što se pretežno razabire na temelju projekcije filmske snimke. Kao i drugi oblici umjetnosti, film je namijenjen publici. Filmovi se gledaju u posebnom prostoru za projekciju (kino), ili bilo gdje drugdje (video). Film se često spominje kao sedma umjetnost, kao što je strip nazvan devetom umjetnošću. Filmsko djelo je cjelovito te društveno i doživljajno svrhovit filmski proizvod. Film i kinematografiju sastavno proučava humanističko-nučna disciplina filmologija.
Nijemi film: U Parizu je 22. mart 1895. godine prikazan film braće Lumière "Izlazak radnika iz tvornice". To je bila prva filmska predstava na svijetu. Trajala je tek nekoliko minuta, a priređivačima je donijela prihod od 35 franaka jer je toj projekciji prisustvovalo svega 35 gledalaca koji su platili cijenu ulaznice od po 1 franak. Zanimljivo je spomenuti kako je toj prvoj projekciji prisustvovao i sam Georges Méliès koji se inače smatra "ocem animacije" odnosno ocem filmskog pravca koji nazivamo fikcijom-snovima.
Zvučni film: Sinkronizaciju filma, tj. istovremeno odvijanje slike i zvuka, omogućila je fotostanica. Prvi zvučni film službeno je prikazan 1927. u Americi, a nosio je naziv "Pjevač jazza" ili "Jazz pjevač". U glavnoj ulozi bio je glumac Al Jolson, a treba spomenuti da se sinkronizacija nije odnosila na cjelokupan film. Naime, samo dijelovi koji su se odnosili na glazbene tačke bili su sinkronizovani, a ostali igrani dijelovi bili su projektovanii kao i prijašnji filmovi.
Žanrovi: Biografski Istorijski film Komedija Kriminalistički Vestern Ljubavni film Mjuzikl Drama Avanturistički film Triler Naučnofantastični (SF) Horor Dokumentarni film Eksperimentalni film Kratkometražni film Jednominutni film
Ljudi koji rade na filmu (zanimanja):
Redatelj Redatelj je osoba koja vodi proces snimanja filma, koordinira rad na njemu, te glumcima daje upute o željenom načinu glume u pojedinim scenama. Redatelj takođe može sudjelovati u procesima kastinga, uređivanja ili zamjene pojedinih dijelova scenarija, kao i određivanju kuteva snimanja, te uređivanju filma za njegovu konačnu verziju. Tipično je za redatelja da ima potpunu kontrolu nad svim aspektima filma, ali nije rijetko da bude obvezan zahtjevima producenta ili filmskog studija. U većim produkcijama redatelj manje važne scene najčešće prepušta pomoćnoj ekipi (engleski: second unit). Redatelja se često naziva i režiserom, a ženska osoba koja vodi režiju filma naziva se redateljica ili režiserka. Kazališni redatelj je osoba koja idejno i organizacijono postavlja pozorišni komad na scenu. Takođe sudjeluje u osmišljavanju scenskog aranžmana predstava te je odgovoran za sve aspekte scenskog čina i rad sa glumcima.
Scenarist Scenarist je pisac filmskog ili pozorišnog scenarija, tj. osoba koja radi jednu od slijedeće dvije stvari: -adaptaciju postojećeg djela (romana, priče, pozorišnog komada) za film, ili -stvaranje scenarija iz glave, iz ideje Za oba posla je potrebno znanje filma, tj. scenarij mora sadržavati ono što je moguće filmom reći, dakle dijaloge likova (prema kojima se onda odvija odabir glumaca) i opcionalni govor naratora.
Producent Producent je osoba na čelu produkcije filma i uz redatelja glavna osoba koja radi na filmu. Producenti su odgovorni za pokretanje procesa produkcije filma i njezino finansiranje, ali i za unajmljivanje osoblja potrebnog za nju. Producenti sudjeluju i u procesu postprodukcije, koja se sastoji od uređivanja filma za njegovu konačnu verziju. Taj se proces takođe sastoji od prikazivanja filma pokusnoj publici, koja nakon toga daje komentare prema kojima producenti uvide moguće nedostatke i traže od redatelja da ih ispravi, kako ne bi negativno uticali na kvalitet konačne verzije filma.
Casting director Casting director je osoba koja je odgovorna za odabir glumaca te samim tim kreira vizualni identitet i kvalitet serije, filma ili pozorišne predstave. Unutar svog kadra obično ima zaposlene ljude koji se brinu za epizodne uloge, kao i za statiste. Dijeli se na: - Main casting director - određuje glavne uloge - Episode roles casting - odabir sporednih uloga - Extras casting - odabir statista
Odnosi sa javnošću Odnosi sa javnošću proces su dostavljanja informacija medijima, koji nije kontrolisan. Odnosi sa javnošću takođe uključuju šira područja kao što su javna pitanja, promocija proizvoda i događanja te utiecanje na javno mnijenje. Posao je menadžera publiciteta zaslužiti medijsku pokrivenost dobavljanjem informacija koje su činjenične, zanimljive, pravovremene i posebno vrijedne objave, kako bi novinari vjerovali da je dotični materijal od interesa široj publici. Publicitet nije oglašavanje, budući da se ne plaća vrijeme niti prostor. Može imati puno snažniji utisak od oglašavanja, budući da prenosi poruku implicirane podrške medija koji prenosi priču.
Snimatelj Snimatelj (ili direktor fotografije) je osoba koja koordinira i nadzire rad saradnika, kao što su snimatelj švenker, asistent snimatelja, itd. Snimatelj sarađuje s ostalim članovima filmske ekipe, a posebno sa snimateljem zvuka, scenografom, i naravno redateljem. Važno znanje snimatelja je s područja fotografije i oblikovanja rasvjete.
Montažer Filmska montaža (od fr. montage - sklapanje, spajanje) je postupak odabiranja i povezivanja kadrova, spajanja nastalih sekvenci i naposljetku stvaranja cjelovitog filma. Montaža je kao umijeće pripovijedanja svojstvena samo filmu te ga odjeljuje od drugih starijih oblika umjetnosti. Vrlo često za montažu nalazimo i izraz "nevidljiva umjetnost" jer je uspješnost montažera tim veća što gledatelj nije svjestan njegova rada, nego je usredotočen na samu filmsku radnju.
Glumci Glumac ili glumica je osoba koja glumi ili igra ulogu u nekoj umjetničkoj izvedbi. Taj se izraz obično odnosi na ljude koji glume u filmskoj industriji, na televiziji, u pozorištu ili na radiju, a ponekad se koristi i za ulične zabavljače. Osim igranja dramskih uloga, glumci mogu i pjevati, plesati, raditi samo na radiju ili "posuđivati glas".
Kostimograf Kostimograf bi trebao biti vrstan poznavatelj stilova i načina oblačenja u različitim vremenskim razdobljima. On crta kostime za pozoište ili film te nadgleda njihovu izradu. Crtanje i kreiranje kostima za potrebe scenske umjetnosti naziva se kostimografija.
Scenograf Scenograf je stvaratelj i realizator likovne opreme predstave. On, u saradnji sa redateljem, donosi idejno rješenje za likovno osmišljavanje scenskog prostora pri čemu brine i o arhitekturi prostora, rasvjeti, dekoracijama te svim ostalim vizuelnim elementima scene. Cjelokupno likovno oblikovanje scenskog prostora nazivamo scenografija.
Masker Statisti Kaskaderi Vozači Skladatelj Šminker
Filmska umjetnost Filmske udruge Filmski festivali Filmske nagrade Filmska muzika Pod filmskom muzikom uglavnom se podrazumijeva muzika koja je sastavljena posebno za film. Stvara atmosferu (ugođaj) pri gledanju filma i potpomaže njegovu promociju. Filmsku muziku najčešće izvode orkestri, koji variraju u svojoj veličini. Ona pokreće razne emocije kod gledatelja filma: umiruje, straši, uznemirava, potiče osjećaj mržnje ili simpatije. Muzika nam može unaprijed reći kakav će biti karakter lika u filmu, kao što je to izvrsno prikazala tema Dartha Vadera u filmu "Star Wars Episode V" redatelja J. Williamsa. Muzika ne mora biti uvijek napravljenja za određeni film, a da ga uzdigne i zauvijek se uz njega veže kao što je npr. djelo R. Straussa "Also sprach Zarathustra" u filmu "2001.: Odiseja u svemiru" od Stanleya Kubricka. Može nas predvidljivo voditi kroz film ili zbuniti. Tako se primjerice glazbena dionica iz Hitchcockovog filma Psycho, koja je pratila legendarnu scenu tuširanja, kasnije izvodila i u drugim filmovima poput komedije "Policijska akademija". Sličnu sudbinu imala je i poznata muzička pozadina velike ajkule Spielbergova filma Ralje, koja se takođe ponavljala najčešće u komedijama. Pop muzika može isto tako biti dio filma, ali ona uglavnom nije posebno pisana za taj film i najčešće ima drugu funkciju.
| |
|